מה לעשות כאשר הבן זוג הופך לצמחוני?

בעידן המודרני נפוץ מאוד למצוא תהליכים של שינוי בכל מקום. שינוי ניתן למצוא בקרב ארגונים שונים, שינוי ניתן למצוא בקרב מדינות ושינוי ניתן למצוא גם ברמת האישיות וגם בקשר הזוגי. פסיכולוגית ידועה מסבירה ששינוי משמעותי מאוד שיכול להשפיע על המערכת הזוגית יכול להתרחש כאשר אחד מבני הזוג מחליט להפוך לצמחוני.

בשורות הבאות נבין מה עומד בבסיס ההחלטה להפוך לצמחוניים, מדוע יש בכך השפעה על המערכת הזוגית ומה ניתן לעשות כדי להתמודד בהצלחה עם המצב החדש הזה.

צמחוניים באמצע החיים

ההחלטה להפוך לצמחוניים אינה ייחודית כיום לגילאים צעירים, לתקופת ההתבגרות בלבד, לגברים או לנשים בלבד. אנשים רבים מחליטים להפוך לצמחוניים או לפחות לעשות צעדים ניכרים לעבר צמחונות, גם באמצע החיים. צעד כזה עשוי להשפיע באופן משמעותי על הזוגיות.

פסיכולוגית מנוסה מספרת שכל תהליך עמוק של שינוי אישי משפיע ברמה הזוגית שכן הדבר מערער מציאות קיימת. כאשר מציאות קיימת משתנה, לא קל לשני הצדדים לנסח מערכת הסכמים מודעת למחצה ולעיתים גם בלתי מודעת. כאשר מדובר בצמחונות, הרי שהדבר לרוב מגיע לאחר התחבטות לא קצרה, לאחר החלטה לנהוג באופן בריא יותר, לשלב תזונה נכונה יותר ולעיתים גם ממניעים מוסריים טהורים.

מצב חדש זה עשוי להוביל לחשש של שני בני הזוג מפני מה שיגיד השני. עשויים להיות עימותים שנובעים ממחשבה שיש נכון ויש לא נכון. יש גם חשש מניסיונות של כפיה, כמעט בדומה למצב שבו אחד הצדדים מחליט לחזור בתשובה. על מנת שלא לפגוע בצד השני וכדי לא לזעזע את הזוגיות, יש כמה דברים שניתן ושכדאי לעשות.

לדעת לקבל ולכבד

ההחלטה להפוך לצמחוניים מצריכה כבוד ותמיכה. ראשית, חשוב שבן הזוג הצמחוני ידע לכבד את מי שלא בחר לשנות את התזונה. אפשר כמובן להסביר על היתרונות השונים ואפשר להמליץ על שינוי חלקי בתזונה (דבר שלרוב מועיל לבריאות). שנית, חשוב שבן הזוג חובב הבשר יכבד את ההחלטה של בן הזוג, שכן מדובר בצעד לא קל ולא פשוט ומן הסתם יש לא מעט חששות ודאגות.

כאשר מתייחסים למצב כזה בצורה מאוזנת, שקולה ותוך כבוד הדדי, קל הרבה יותר לשני הצדדים. כאשר יש תמיכה בשינוי ואין כפייה, כאשר יש מוכנות להבין את השני ואין רצון לגרום לו לאי נוחות, תהליך השינוי קל ונעים יותר לכולם.

אין נכון ולא נכון

כמו כל תהליך של שינוי, גם בהחלטה להיות צמחונים אין נכון ולא נכון. גם החלטה להימנע מבשר וגם ההחלטה לצרוך מזון אורגני, למשל, יכולה להיות טובה ומועילה אך חשוב שלא ליצור מראית עין של כפיה. לכל אחד הזכות לחיות את חייו כרצונו. כאשר המעבר נעשה ברוח טובה, תוך הקשבה ופתיחות, מגלים שהדרך החדשה יכולה אפילו להועיל לקשר הזוגי המשותף.

 

השאר תגובה