רקע על טיפול בגלי הלם

בוודאי שמעתם על טיפולים העושים שימוש בגלי הלם לצורך טיפול בבעיות רפואיות שונות; לא אחת טיפולים בגלי הלם מחליפים ניתוח פולשני או פותרים בעיות שלא נפתרו בשום דרך אחרת. ממש לא מדובר בבלוף, אלא בטיפולים המוכרים על ידי חברות הביטוח כתחליף לניתוח פולשני. אבל מהם בעצם אותם טיפולי גלי הלם ואיך הם עובדים, הרשו לי לתת לכם קצת רקע על הנושא.

ההסבר המדעי הוא קצת מורכב, אך אנסה להסבירו בצורה הפשוטה ביותר. על מנת לייצור גלי הלם יש צורך ביצירת תנועה המהירה יותר ממהירות הקול באותו תווך. ההמחשה הטובה ביותר שמוכרת על כולנו היא "הבומים" העל קוליים הנשמעים ממטוסים. לעתים אנו רואים מטוסים צבאיים בשמיים העוברים את מהירות הקול ומפיקים ראש המזכיר פיצוץ, זוהי בדיוק התוצאה של גל הלם. גם פצצה לצורך הדוגמה יוצרת גל הלם וזהו מקור קול ה"בום" המוכר. גלי הלם רפואיים לא עושים שימוש בפצצות ולא במטוסים, אלא בטכנולוגיה מיוחדת היוצרת גלי הלם מבוקרים. אלו הם גלים אשר ניתן לשלוט בעצמתם ובזכות זה להתאימם לטיפולים שונים.

כיצד פועלים גלי הלם על הגוף?

גלי ההלם יוצרים סוג של זעזוע למערכות הגוף או לרקמות איתן הן באות במדע. אותו זעזוע בעצם מעורר אותן לפעילות ומסייע בקידום תהליכי ריפוי שונים. על פי המחקרים נראה שגלי הלם מעודדים היווצרות של כלי דם חדשים, דבר הכרחי לטיפול ברקמות פגועות; כלי הלם מעוררים תאים שונים כמו התאים הפיברוליסטים (קשורים לריפוי גידים ורצועות) והתאים האוסטיאובלאסטים (קשורים לייצור רקמות עצם).

עבור אילו בעיות מתאים טיפול בגלי הלם?

גלי הלם מאפשרים לטפל במגוון רב של בעיות: בזכות השפעתם על משקעי סידן, גלי הלם הם טיפול מתאים לסילוק אבנים בכליות. יש להם השפעה על העצבים ולכן הם משיגים תוצאות אצל חולים עם בעיות של כאבים כרוניים. ובזכות שאר התכונות שכבר הוזכרו מקודם ניתן לטפל בבעיות של דלקות, כתף קפואה, מרפק טניס, טריגר פינגר, התעלה הקרפלית, תעלת הקוביטל, הסתיידויות גידים, דלקות גידים, דורבן, מרטון נוירומה ועוד בעיות שונות המאפיינות כתפים, מרפקים, גב תחתון, מפרקים, כף רגל ועוד.

טיפולים בגלי הלם משיגים שיעורי הצלחה גבוהים אך לא כל אדם מתאים לסוג זה של טיפולים. למשל אנשים בעלי קוצב לב, חולים באפילפסיה, נשים בהיריון אינן מתאימים לטיפול זה. לכן לפני הכול מתחילים באבחון אצל רופא.

השאר תגובה